Lizbon

Lizbon’da gezilecek yerler?

Lizbon da gezilecek yerlerde,ilk günümüzde uçuş uzun ve yorucu olduğunu için daha az yorulacağımızı düşündüğümüz BELEM bölgesinden başlıyalım dedik.Daha az yorulcağımızı düşünmemizin sebebi ise 3 ana görülücek yer var ve üçüde birbirine yakın.bunların yanı sıra Belem pastanesi var ama bundan daha sonra Ne yenir bölümünde bol bol bahsedeceğim 🙂

Belemde de gezilecek yerler ; Lizbon jeronimus Manastırı , Keşifler anıtı ve Belem kulesi.

 

 

-Lizbon Jeronimos Manastırı 1983 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıs.İnşaası her yıl 70 kg altına mal olmuş.Manastırın özelliği Hindistana ulaşan ilk kaşif Vasco de Gama’nın mezarının burda bulunması.

*Lizbon karla ücretsiz.

 

Kaşififler anıtında aşıklar için kilit asılan “love”yazısı.

 

 

_Kaşifler anıtı 1960 yılında, kaşifleri destekleyen Prens Henry’nın 500.yıl ölüm yıldönümü adına yapılmış.Lizbon kaşifler şehri olduğu için bu anıtta Prens Henry’nin yanında bir çok Kaşif figürleri bunuyor.merdivenlerle en üst kısmına çıkılıyor fakat bir tercih etmedik.Kendimizi Belem tower a yani benim favorime sakladık =)

*Lizbon kartla %30 indirimli yukarı çıkmak

 

_Belem kulesi,

Görüntüsüyle beni büyüleyen masalsı kule :)Bu kule şehri korumak için liman girişine yapılmış fakat zamanla haberleşme,gümrük binası,hapishane ve deniz feneri gibi farklı amaçlara hiçmet vermiş.İçerisini gezebiliyorsunuz 5 kattan oluşuyor katlara çıkan merdivenenler çok dar olduğu için iniş ve çıkışlar için ayrı amanlıyacı koymuşlar.

*Lizbon kartla ücretsiz.

* Sintra daki Masal sarayı Pena

Lizbon’da gezilecek yerlerden biride Sintra.İkinci günümüzde yorgunlumuzu üzerimizden atıp Sintra’daki masal sarayı Pena ya doğru yola çıktık.Rossio tren istasyonundan Sintra ya direk giden 10 dk bir tren var ve bu tren Lizbon kartla ücretsiz.Özel bahçesiyle UNESCO  dünya mirası listesinde olan Pena sarayı malesef ücretsiz değil fakat lizbon kartla %10 indirimli  Sintra tren istasyonuda varınca içerde trurist information var ordan biletinizi temin edebilirsiniz saray ve bahçe içinde harita.Kişi başı 12.5 euro

* TUK TUK ve biz

 

_Pena sarayı bir tepeye kurulu olduğu için oraya yürüyerek gitmek imkansız.Tren istasyonundan otobüsler var yukarıya çıkan gidiş dönüş 5.5 euro fakat çok fazla kuruk var hem gidişte hem dönüşte.Biz beklemek istemediğimiz için TUK TUK tercih ettik gidiş dönüş kişi başı 10 euro.Hem sıra beklemedik hem de Tuk tuk deneyiminden yararlandık.belirtmek gerkirse yazın bile gitseniz yanınıza hırka ve ya ince bir ceket alın sintra tepe olduğu için serin olabilir.

Pena sarayı Kraliyet Ailesinden kalan bütün eşyaları ile korunuyor.Dışarıdan görünüşü ise tam bir masal sarayı gibi büyülüyor,kesinlikle görülmeye değer. Pena sarayının bulunduğu muhteşem bahçe de çok güzel fakat bizim zamanımız olmadığı için sadece sarayı gezebildik,bolca gününüz varsa bir gününüzü buraya ayırın derim.

 

-Ve üçüncü günümüz,Bugünü şehir merkezinde gezilecek yerlere ayırdık.gezilecek yerlerin listesi;

*Lizbon Alfama bölgesi

*Praço do Comercio

*Auguto caddesi

*Elvador de Santa(Tarihi lizbon asansörü)

*Lizbon Sao Jorge Kalesi

*25 Nisan Köprüsü

_Alfama bölegesinden daha önce Lizbon’da nerde kalınır? yazımda bahsetmiştim sizlere bu bölgede kaldık ve yine tavsiye ediyorum kalmasanız bile mutlaka gidip Fado dinlemelisiniz

*Praco do Comercio

.http://www.vdbtravelers.com/wp-content/uploads/2017/10/IMG-20171021-WA0045.jpg

_Praco do Comercio Lizbon ticaret meydanı,Tejo nehrinin hemen kıyısında ve en dikkat çekiçi özelliği meydanın ortasındaki dikili taş.ortadaki kaide zaferi simgeler.Trustlerin uğrak yeri ve enerjisi yüksek bir meydandır.aynı zamanda Rua Auguta yani Zafer kemeride burda bulunuyor.üst kısmına çıkılabilir.biz çıkmadık ama Lizbon kartla ücretsiz.

*Rossio meydanı

_Rossio meydanında çok fazla durmadık Sintra trenine binmek üzere Rossio istasyonuna gittik .Fakat buda ticaret meydanı gibi işlek ve oturup bişeyler içilicek yerler var.

 

_Lizbon Augsto caddesi adından anlaşılacağı gibi Zafer kemerin hemen arkasında çok işlek bir cadde.

 

_ELvador de Santra-Tarihi Lizbon asansörü.yukarı çıkıp Lizbonu seyretmek harika fakatbinmeyi bekliyen bir çok insan var ve 15-20 dk kuyrukta beklemeniz mümkün.Biz beklerken sıkılmadık çünkü hemen önünde çok tatlı bir müzik gurubu gösteri yapıyordu ve onları dinlemek haikaydı.

*Lizbon kartla asansöre ücretsin biniyorusnuz.

_Lizbon Sao Jorge kalesi; gitmeden önce çok okudum fakat biz gitmedik zaman kısıtlaması olduğu için ama Tarihi asansörden kale göünüyor.

 

_25 Nisan Köprüsü;San Francisco’da bulunan golden gate köprüsünün mühendisleri tarafından 1916 da inşa edilmiş.İlk adı Salazardır.Portekizde yıllardır sürren faşist yönetiminin sürdüğü sömürge savaşlarından bırak bir gurup yüzbaşı darbeyle iktidara gelir.Binlerce işçi sokağa dökülerek askerlerin silahlarının namlularına karanfil takmışlar.Bu da karanfil devrimi diye geçer tarihte ilk kan dökülmeyen devrimrimdir.ona gönderme olarakta köprünün adını 25 Nisan köprüsü yaparlar. bu hikaye kan dökülemeden devrim yapıldığı için ilgimi çekmişti sizinle paylaşmak istedim =) Beleme gidince köprünün manzarasına doyamıcaksınız.

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir