Lizbon

Lizbon’da Ulaşım

ULAŞIM

Lizbona ulaşım,Türk hava yollarının Atatürk Havalimanından Lizbona günde iki sefer bulunmakta tabi bu sezona görede değişiklik gösterebilir. Eylül hala yaz ayı olduğu için belki ondan iki sefer düzenleniyordu.Giderken 7.35 ve 11.30 da dönerken 11.30 ve 16.35 de.

Evet gelelim Lizbon içi ulaşıma; Lizbonda ulaşım gayet gelişmiş metro,tramvay ve otobüs.Havalanından lizbon şehir merkezine ulaşım metro ile ve ya Aerobus adındaki bir otobüs firması var onlarla sağlıyabilirsiniz. Aerobus firmamsını internetten http://www.aerobus.pt bakabileceğiniz gibi halımanından da satın alabilirsiniz.Fiyatı ise 3.5 euro. Ben çok fazla yürümek istemiyorum zaten uzun uçuştu derseniz Uber ya da taxi kullanın.İnternet sorunumuz olduğu için ve daha önceden taxilerin ucuz olduğunu duyduğumuz için direk taxi kuyruğuna girip sıramızı bekledik. Dediğim gibi FADO müzesine vardığımızda benim tahmini 12 euro olur dediğim fiyat 17 euro olmuştu dönüşte aynı yerden Havalanında nedense 10 euro tuttu,buda analam veremediğimiz bir durum.onun için en emin yol Uber ya da Aerobus olucaktır.

Şimdide biraz hemen hemen her şehirde olan şehir kartlarından bahsetmek istiyorum.Lizbon için olan Lizbon kart diye geçiyorLizbon kart turistlik yerleri ve müzeleri ücretsiz ve ya indirimli gezmenizi sağlarken aynı zamanda ücretsiz ulaşım sağlıyor.Metro tramvay ve otobüslere bu kartla binebiliyorsunuz buna daha sonra bahsedeceğim Sintra da dahil.Lizbon karta havalimanından gelen yolcu salonundaki turist danışma yerinden ve ya Praça do Comercio  Lizbon karşılama merkezinden temin edebilirsiniz.

Fiyatlari;

1 günlük 19 euro

2 günlük 32 euro

3 günlük 40 euro

onun dışında 1 seferlik metro 1.45  euro bir tam günlük ise 6.15 euro dur.

Biz hemen havaalınından 3 günlük Lizbon kartlarımızı temin ettik.İşimizi baya kolaylaştırdı ve daha ekonomik oldu. Bu arada Uber kullanmak işinizi kolaylaştıracak başka bir ulaşım aracı bir çok avryupa şehri gibi burdada bulabilirsiniz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir