Lizbon


_Nerde kalınır?

_Nereler gezilir?

_Ulaşım?

_Ne yenir? Ne içilir?

NERDE KALINIR?

Lizbonda konaklamaya uygun bölgeler ;  *Bairro Alto

*Avenida da Liberdade

*Pombal Meydanı

*Alfama Bölgesi

*Rossio Meydanı

*Baixa

Lizbonda her bütçeye uygun hitap edebilecek konaklama yerleri var,Oteller,Hosteler, Apartmanlar (Kiralık evler).Yukarıda saydığım bölgeler ise gezilecek yerlere en yakın bölgeler ve şehrin en canlı bölgeleri diyebilirim.Biz Alfama bölgesinde Dublex bir Apartman dairesinde kalmayı tercih ettik.Asansörsüz ve çok dik merdivenlerinin olmasının dışında genel olarak beğendik. Gitmeden bir kaç gün önce rezarvasyon yaptırdığımız için buna şükür dediğimiz cinsten 🙂 Birkaç ay önceden rezarvasyon yapmanız yararınıza olucaktır.

Bölge konusuna gelicek olursak bana sorarsanız ki hala okuyorsanız soruyorsunuzdur =) Alfama bölgesi kalınabilecek en güzel bölgelerden biri ; dar sokakları kaldırım taşlı ,her ara sokak ve köşesinde bulunan tatlı restorantlarından gelen FADO sesleri büyülüyor insanı.Üstelik  bir çok yere yakın , tabi bize göre yakında genel olarak 12-13 dk yürüme mesafesinde.Yürümemyi sevmiyorsanız otobüslerle bir iki durakla varabilirsiniz, duraklarda beklemesinide göze alın…

Kaldığımız yeri tarif edicek olusam FADO müzesinin hemen karşısında ufak bir meydan var onun bir kaç sokak arkasında kaldık, fakat araba girmiyor o sokaklara FADO müzesinin önüne kadar gelip ondan sonrasını yürüyerek devam ediyorsunuz.Otobüs duraklarıda FADO müzesini arka sokağında.

NE KADAR KALINIR?

Lizbon ne kadar kalırsanız kalın yetmiyecek, ne kadar gezerseniz gezin bişeylerin eksik kaldığını düşüneceğiniz şehirlerden bir tanesi.Biz eşimin işinden dolayı çoğu avrupa şehrinde yaptığımız gibi 2.5 gün kalabildik.Çarşamba sabahı gittik fakat uçuş 5 saat sürdüğü için öğlen gezimize başladık.Cumartesi sabahıda döndük .Açıkcası çok müze gezen insanlar olmadığımız için de bize Lizbonu gezdik gördük denebilecek kadar yetti.

ULAŞIM

Türk hava yollarının Atatürk Havalimanından Lizbona günde iki sefer bulunmakta tabi bu sezona görede değişiklik gösterebilir. Eylül hala yaz ayı olduğu için belki ondan iki sefer düzenleniyordu.Giderken 7.35 ve 11.30 da dönerken 11.30 ve 16.35 de.

Evet gelelim Lizbon içi ulaşıma; Lizbonda ulaşım gayet gelişmiş metro,tramvay ve otobüs.Havalanından lizbon şehir merkezine ulaşım metro ile ve ya Aerobus adındaki bir otobüs firması var onlarla sağlıyabilirsiniz. Aerobus firmamsını internetten (www.aerobus.pt) bakabileceğiniz gibi halımanından da satın alabilirsiniz.Fiyatı ise 3.5 euro. Ben çok fazla yürümek istemiyorum zaten uzun uçuştu derseniz Uber ya da taxi kullanın.İnternet sorunumuz olduğu için ve daha önceden taxilerin ucuz olduğunu duyduğumuz için direk taxi kuyruğuna girip sıramızı bekledik. Dediğim gibi FADO müzesine vardığımızda benim tahmini 12 euro olur dediğim fiyat 17 euro olmuştu dönüşte aynı yerden Havalanında nedense 10 euro tuttu,buda analam veremediğimiz bir durum.onun için en emin yol Uber ya da Aerobus olucaktır.

Şimdide biraz hemen hemen her şehirde olan şehir kartlarından bahsetmek istiyorum.Lizbon için olan Lizbon kart diye geçiyorLizbon kart turistlik yerleri ve müzeleri ücretsiz ve ya indirimli gezmenizi sağlarken aynı zamanda ücretsiz ulaşım sağlıyor.Metro tramvay ve otobüslere bu kartla binebiliyorsunuz buna daha sonra bahsedeceğim Sintra da dahil.Lizbon karta havalimanından gelen yolcu salonundaki turist danışma yerinden ve ya Praça do Comercio  Lizbon karşılama merkezinden temin edebilirsiniz.

Fiyatlari;

1 günlük 19 euro

2 günlük 32 euro

3 günlük 40 euro

onun dışında 1 seferlik metro 1.45  euro bir tam günlük ise 6.15 euro dur.

Biz hemen havaalınından 3 günlük Lizbon kartlarımızı temin ettik.İşimizi baya kolaylaştırdı ve daha ekonomik oldu. Bu arada Uber kullanmak işinizi kolaylaştıracak başka bir ulaşım aracı bir çok avryupa şehri gibi burdada bulabilirsiniz.

LİZBON’DA GEZİLECEK YERLER?

Lizbon da gezilecek yerlerde,ilk günümüzde uçuş uzun ve yorucu olduğunu için daha az yorulacağımızı düşündüğümüz BELEM bölgesinden başlıyalım dedik.Daha az yorulcağımızı düşünmemizin sebebi ise 3 ana görülücek yer var ve üçüde birbirine yakın.bunların yanı sıra Belem pastanesi var ama bundan daha sonra Ne yenir bölümünde bol bol bahsedeceğim 🙂

Belemde de gezilecek yerler ; Lizbon jeronimus Manastırı , Keşifler anıtı ve Belem kulesi.

 

 

-Lizbon Jeronimos Manastırı 1983 yılında UNESCO tarafından dünya mirası listesine alınmıs.İnşaası her yıl 70 kg altına mal olmuş.Manastırın özelliği Hindistana ulaşan ilk kaşif Vasco de Gama’nın mezarının burda bulunması.

*Lizbon karla ücretsiz.

 

Kaşififler anıtında aşıklar için kilit asılan “love”yazısı.

 

 

_Kaşifler anıtı 1960 yılında, kaşifleri destekleyen Prens Henry’nın 500.yıl ölüm yıldönümü adına yapılmış.Lizbon kaşifler şehri olduğu için bu anıtta Prens Henry’nin yanında bir çok Kaşif figürleri bunuyor.merdivenlerle en üst kısmına çıkılıyor fakat bir tercih etmedik.Kendimizi Belem tower a yani benim favorime sakladık =)

*Lizbon kartla %30 indirimli yukarı çıkmak

 

_Belem kulesi,

Görüntüsüyle beni büyüleyen masalsı kule :)Bu kule şehri korumak için liman girişine yapılmış fakat zamanla haberleşme,gümrük binası,hapishane ve deniz feneri gibi farklı amaçlara hiçmet vermiş.İçerisini gezebiliyorsunuz 5 kattan oluşuyor katlara çıkan merdivenenler çok dar olduğu için iniş ve çıkışlar için ayrı amanlıyacı koymuşlar.

*Lizbon kartla ücretsiz.

* Sintra daki Masal sarayı Pena

Lizbon’da gezilecek yerlerden biride Sintra.İkinci günümüzde yorgunlumuzu üzerimizden atıp Sintra’daki masal sarayı Pena ya doğru yola çıktık.Rossio tren istasyonundan Sintra ya direk giden 10 dk bir tren var ve bu tren Lizbon kartla ücretsiz.Özel bahçesiyle UNESCO  dünya mirası listesinde olan Pena sarayı malesef ücretsiz değil fakat lizbon kartla %10 indirimli  Sintra tren istasyonuda varınca içerde trurist information var ordan biletinizi temin edebilirsiniz saray ve bahçe içinde harita.Kişi başı 12.5 euro

* TUK TUK ve biz

 

_Pena sarayı bir tepeye kurulu olduğu için oraya yürüyerek gitmek imkansız.Tren istasyonundan otobüsler var yukarıya çıkan gidiş dönüş 5.5 euro fakat çok fazla kuruk var hem gidişte hem dönüşte.Biz beklemek istemediğimiz için TUK TUK tercih ettik gidiş dönüş kişi başı 10 euro.Hem sıra beklemedik hem de Tuk tuk deneyiminden yararlandık.belirtmek gerkirse yazın bile gitseniz yanınıza hırka ve ya ince bir ceket alın sintra tepe olduğu için serin olabilir.

Pena sarayı Kraliyet Ailesinden kalan bütün eşyaları ile korunuyor.Dışarıdan görünüşü ise tam bir masal sarayı gibi büyülüyor,kesinlikle görülmeye değer. Pena sarayının bulunduğu muhteşem bahçe de çok güzel fakat bizim zamanımız olmadığı için sadece sarayı gezebildik,bolca gününüz varsa bir gününüzü buraya ayırın derim.

 

-Ve üçüncü günümüz,Bugünü şehir merkezinde gezilecek yerlere ayırdık.gezilecek yerlerin listesi;

*Lizbon Alfama bölgesi

*Praço do Comercio

*Auguto caddesi

*Elvador de Santa(Tarihi lizbon asansörü)

*Lizbon Sao Jorge Kalesi

*25 Nisan Köprüsü

_Alfama bölegesinden daha önce Lizbon’da nerde kalınır? yazımda bahsetmiştim sizlere bu bölgede kaldık ve yine tavsiye ediyorum kalmasanız bile mutlaka gidip Fado dinlemelisiniz

*Praco do Comercio

.http://www.vdbtravelers.com/wp-content/uploads/2017/10/IMG-20171021-WA0045.jpg

_Praco do Comercio Lizbon ticaret meydanı,Tejo nehrinin hemen kıyısında ve en dikkat çekiçi özelliği meydanın ortasındaki dikili taş.ortadaki kaide zaferi simgeler.Trustlerin uğrak yeri ve enerjisi yüksek bir meydandır.aynı zamanda Rua Auguta yani Zafer kemeride burda bulunuyor.üst kısmına çıkılabilir.biz çıkmadık ama Lizbon kartla ücretsiz.

*Rossio meydanı

_Rossio meydanında çok fazla durmadık Sintra trenine binmek üzere Rossio istasyonuna gittik .Fakat buda ticaret meydanı gibi işlek ve oturup bişeyler içilicek yerler var.

 

_Lizbon Augsto caddesi adından anlaşılacağı gibi Zafer kemerin hemen arkasında çok işlek bir cadde.

 

_ELvador de Santra-Tarihi Lizbon asansörü.yukarı çıkıp Lizbonu seyretmek harika fakatbinmeyi bekliyen bir çok insan var ve 15-20 dk kuyrukta beklemeniz mümkün.Biz beklerken sıkılmadık çünkü hemen önünde çok tatlı bir müzik gurubu gösteri yapıyordu ve onları dinlemek haikaydı.

*Lizbon kartla asansöre ücretsin biniyorusnuz.

_Lizbon Sao Jorge kalesi; gitmeden önce çok okudum fakat biz gitmedik zaman kısıtlaması olduğu için ama Tarihi asansörden kale göünüyor.

 

_25 Nisan Köprüsü;San Francisco’da bulunan golden gate köprüsünün mühendisleri tarafından 1916 da inşa edilmiş.İlk adı Salazardır.Portekizde yıllardır sürren faşist yönetiminin sürdüğü sömürge savaşlarından bırak bir gurup yüzbaşı darbeyle iktidara gelir.Binlerce işçi sokağa dökülerek askerlerin silahlarının namlularına karanfil takmışlar.Bu da karanfil devrimi diye geçer tarihte ilk kan dökülmeyen devrimrimdir.ona gönderme olarakta köprünün adını 25 Nisan köprüsü yaparlar. bu hikaye kan dökülemeden devrim yapıldığı için ilgimi çekmişti sizinle paylaşmak istedim =) Beleme gidince köprünün manzarasına doyamıcaksınız.

NE YENİR NE İÇİLİR?

Lizbonda ne yenir ne içilir; Tabiki Lizbon denince akla ilk gelen deniz ürünleri,eğer deniz ürünlerini seviyorsanız hiç zorluk çekmiyeceksinizdir.

_Önce kahvaltı öğününden bahsetmek istiyorum çünkü, bir çok insanın en çok sıkıntı çektiği ögün olarak düşünüyorum.Lizbonda çoğu Avrupa şehrinde olduğu gibi, krosant, peynir, tereyağı , ve salam çeşitleri ( tabi domuz yemiyorsanız dikkatli olmakta yarar var := ) Alfama bölgesinde kaldığımız için fazla uzağa gitmeden FADO müzesinin karşısındaki küçük meydanda bir kaç tane restorant var biz kahvaltılarmızı orda yaptık, öğle yemeğide yiğebilceğiniz iyi restorantlar var.

Öğlenleri çok geziceğinizi düşünüyorsanız eğer çantanıza bir kaç atıştırmalık atın derim. hem daha ekonomik oluyor hem de zamandan tasarruf ediyorsunuz.Biz bir öğlen yemeğimizi Belem turtasıyla geçirdik daha önce bahsediceğim dediğim turta işte bu;

Manastıra gitmek için bineceğiniz 15 numalı tranvayı ( sembolik olanlarından gerçi içerisi biraz tıklık tıklım oluyor ama meşhur 28 tranvayındansa bu biraz daha iyi ) hemen önünde duruyor zaten dışarı taşan kuyruktan meşur pastahanenin bu olduğunu anlıcaksınız  tanesi 1.10 euro dan satılan turtayı 5li ve 7li kutularda satıyorlar ben bir seferde 4 tane yedim sizde onu düşünerek alın derim 🙂 Dışı milföy hamuru içi krem karamel sutlaç karışımı harika bir tatlı.Ünlü olmasının sebebi ise tarifinini sadece 3 kişi biliyor ve bu kişiler aynı anda seyahat etmiyor aynı yemeği yemiyorlar birine bişey olursa tarifi bilen birileri kalsın diye.

Akşam yemeklerine gelince Lizbona gidipte FADO eşliğinde akşam yemeği yemeden dönmek olmaz.FADO; denizci eşleri tarafından sefere gidip dönmeyenlerin arkasından söylenen geleneksel şarkı.(bu da onların ağıt yakma şekli) Alfama bölgesi FADO nun kalbi.Dar sokakların her köşe başında  FADO ziyafeti veren restorantlar var mutlaka bunlardan birinde yemek yiyin.Bu arada Lizbonda masaya gelen aparatifler ücretsiz değil, eğer istemezseniz ki kibarca geri çevirelibirsiniz fakat fiyarların uygun 2-3 euro arası.Biz bir akşam FADO eşliğinde yemek yedik Bu aparetiflerden mutlaka ahtapot salatası deneyin tadı harika bir akşamda mutlaka heryerde okuyacaksınız Ramiro diye bir deniz ürünleri restoranı mutlaka herkes tavsiye edecektir ben hiç tavsiye etmiyorum çünkü zaten heç yemek yedikleri için geç gidelim dedik bide restoranı bulana kadar zaman harcadık saat 10 oldu gittiğimizde dışarı taşan bir kuyruk  içerisi karman çorman insanların bazıları ayakta yiyor kim masa bekliyor kim bakıyor belli değil onun için hiç beklemeden çıktık ordan tam başka nereye gidilir ne yenir diye düşünürken 50m ilerde tıpkısının aynısı bir restorant gördük içerisi kalabalık fakat yer bulunamıyacak kadar değil aynı yemekleri sundukları belli hemen kapının hemen girişinde akvaryumun içinde canlı istakoz ve yengeçleri görebiliyorsunuz.Karidesleri harika kesinlikle deneyin.

ikinci öğle yemeği için biz biraz şehir dışında daha doğrusu merkezi olmayan bir yere gittik domuz eti yemiyenlerin okumasına gerek yok çünkü eşimin bir arkadaşının tavsiyesi üzerine gittik ve sadece Portekizin ünlü bir yemeği olan Leitao (domuz kızartması) sunuyorlar.biraz uzak gitmek istiyenle için restoranın adı “Dom leitao” 

Gelelim ne içilire, eğer şarap seviyorsanız süper çünkü çok güzel şaraplar var .Yemeklerde genelde köpüklü şarap içiyorlar.Görüceksinizdir mutlaka sürahilerde getiriyorlar tek kişilikten tut 10 kişilik sürahileri var fiyatıda gayet uygun ben sadece kendim için istemiştim iki bucuk kadeh çıkıyor ve fiyatı 2.5 euro.Bide ünlü şarapları var Porto,şekerli bir şarap genelde yemeklerden sonra içiyorlar tatlı sonuçta 🙂 yemeğin yanında istiyenleride garipsiyorlar.ben şekeri çok sevdiğim için bayıldım fakat dikkatli olmakta yarar var çünkü alkol oranı baya yülsek.

Gelelim Bira sevenlere eşim biradan başka bişry içmeyi sevmediği için yazılarımda mutlaka biradan bahsedeceğim 🙂 iki çeşit biraları var birinin adı “Süper bock” neyseki adının bahtsızlığı tadına yansımamış 🙂ikincisi “Sagresn “ikisininde tadı güzel.Fakat bir yer varki mutlaka gitmeniz gerektiğini düşündüğüm yerlerden biri Bira müzesi; Praco de Comecio yani ticaret meydanının hemen köşesinde harika bir yer.Çok fazla çeşit var.Ayrıca bardak şekillerine bayıldık bide meşur” Bacalhau ” yicek olursanız kesinlikle burda deneyin tadı harika ve en güzel burda yapıyorlar içli köfteye benziyor fakat içinde balık,ünlü keçi peyniri ve patates var.

işte bu kadar..

bir sonraki gezide buluşmak üzere hoşcakalın 🙂